Vampire Attack ( Vampir Saldırısı ) Nedir ?

Vampire Attack ( Vampir Saldırısı ) Nedir ?

Vampire Attack ( Vampir Saldırısı ) Nedir ?

Vampire Attack (Vampir Saldırısı), DeFi alanında bir projenin diğer bir projenin likidite havuzundaki varlıkları çekerek yatırımcıları kendine çekmesi olarak tanımlanır. Bu yöntem, bir DeFi projesinin likidite sağlayıcılarına (genellikle bir DEX veya merkeziyetsiz borsa) rakip bir proje tarafından daha iyi teşvikler sunarak transfer yapmalarını teşvik etmesini içerir.

Örneğin, SushiSwap'un 2020'deki lansmanında Vampire Attack yöntemini uyguladığı bilinmektedir. SushiSwap, likidite sağlayıcılarını UniSwap'tan çekmek için cazip teşvikler sunarak kısa sürede milyarlarca dolarlık likidite havuzunu kendine çekmiştir.

Bu saldırı yöntemi, yeni projelerin likidite sağlama konusunda daha iyi teşvikler sunarak mevcut projelerin likidite havuzlarından varlıkları çekmelerini hedefler. Yeni projeler genellikle yüksek getiri oranları, ödüller veya farklı token dağıtımları gibi teşvikler sunarak yatırımcıları çekmeye çalışır.

Bu şekilde gerçekleşen toplu transferler ve ilgi çekici teşviklerle yapılan hareketlere Vampire Attack denir. Ancak, Vampire Attack, DeFi alanında rekabetin bir parçası olarak görülmekte olup, projeler arasında hızlı değişimlere neden olabilir.