Stop Limit Nedir ?

Stop Limit Nedir ?

Stop Limit Nedir ?

Stop Limit, kripto para borsalarında yatırımcıları korumaya yönelik bir işlemdir. Yatırımcılar, aldıkları token veya coinler için büyük kayıplar yaşamamak adına stop limitler belirleyerek önlem alırlar. Bu stop limitler, belirlenen noktalardan satış yaparak en düşük zararlarla sistemden çıkmayı otomatik hale getirir.

Stop Limit, bir coin veya tokeni aldıktan sonra olası kayıplara karşı alınan bir önlemdir. Örneğin, Bitcoin üzerinden bir örnek verelim. Diyelim ki 45.000 dolar seviyesinden bir BTC satın aldık. BTC'nin mevcut destek noktasını 42.000 dolar olarak tahmin ediyoruz ve kullandığımız kripto para borsasında bir stop limit işlemi açıyoruz. Bu durumda 42.000 dolar seviyesini gireriz ve eğer BTC bu stop limit seviyesine düşerse, sistem otomatik olarak çalışır ve satış gerçekleşir. Bu şekilde daha fazla zarar yaşamanın önüne geçmiş oluruz.

Stop Limit Nasıl Eklenir? Stop Limit veya Stop Loss eklemek, her borsada biraz farklılık gösterebilir. Spot işlemlerde veya kaldıraçlı işlemlerde kolayca ekleyebilirsiniz. Bunun için aldığınız coinin satış ekranından Stop Loss seçeneğini veya kaldıraç ekranından Kar/Zarar Durdur seçeneğini kullanarak stop limiti kolayca ekleyebilirsiniz.

Ancak ani ve sert hareketlerde bazen stop limitlerin çalışmadığını da belirtmeliyiz. Bu nedenle dikkatli olmanız önemlidir. Sert hareketlerde stoplar çalışmayabilir ve alıcı olmadığı için elinizde mal kalma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kripto para işlemleri yaparken dikkatli olmak önemlidir. Her işlem geri döndürülemez zararlara neden olabilir. Her açtığınız işlemde stop limit kullanmanız gerekmektedir. Bu şekilde büyük zararları en azından bir miktar önlemiş olursunuz. Stop limitte tüm bakiyenizi değil, belirli aralıklarla belirli yüzdelerinizi stop yapmak, koruma önleminizi güçlendiren bir detay olarak da kullanabilirsiniz.

Kripto para yatırımcıları genellikle bu hizmeti kullanırken, birçok yeni yatırımcı stop koymadığı veya nereye koyacağını bilmediği için büyük kayıplar yaşayabilmektedir. Bu alanda dikkatli işlemler yaparak kazancınızı mutlaka koruma altına almanız önemlidir.