Proof of History (PoH) Nedir ?

Proof of History (PoH) Nedir ?

Proof of History (PoH) Nedir ?

Proof of History (PoH), blok zincir ağlarında blokların çözümlenmesini hızlandırmak için kullanılan bir mekanizmadır. PoH, blokların tamamlanma zamanını ve sıralamasını kaydeden bir tarih kanıtı defteri olarak düşünülebilir. Diğer blok zinciri protokollerinden farklı olarak, PoH, blokların tamamlanma zamanı hakkında bilgi sağlar.

PoH, Bitcoin ve diğer ağlarda yaygın olarak kullanılan Proof of Work (PoW) sisteminden farklıdır. PoW'da, madenciler blokları çözümlemeye çalışırken zaman kaybı yaşanır ve verimlilik düşer. PoH sistemi ise sıralı bir blok kümesini madenciye teslim ederek blok zinciri ağındaki işlem yükünü hafifletir ve hızlandırır.

Örneğin, PoH sistemini kullanan Solana ağı, 25 farklı kullanıcının 25 bloğu doğruladığı bir anda, Bitcoin ağı sadece 1 bloğu doğrulamış olur. Bu şekilde PoH sistemi, ağın daha hızlı ve daha hafif çalışmasını sağlar.

Proof of History (PoH), özellikle Solana gibi bazı blok zinciri ağlarında aktif olarak kullanılan bir mekanizmadır. PoH, blokların tamamlanma zamanını kaydederek ağın performansını artırmayı hedefler.