Metamask ve Trust Wallet Cüzdanları Nasıl Hackleniyor !

Metamask ve Trust Wallet Cüzdanları Nasıl Hackleniyor !

Metamask ve Trust Wallet Cüzdanları Nasıl Hackleniyor !

Metamask ve Trust Wallet gibi kripto cüzdanlarının hacklenmesi, kullanıcılar için ciddi bir endişe kaynağı olabilir. Son zamanlarda, birçok kripto yatırımcısı, yeni piyasaya çıkan coin ve tokenlere erken sahip olmak için PancakeSwap gibi platformlarda bu cüzdanları kullanarak işlemler gerçekleştirmek istiyor.

Ancak, bu cüzdanların kolayca ele geçirilebilmesi, yatırımcılar için ciddi soru işaretleri oluşturan bir durum. Son günlerde, Şikayetvar veya farklı forum sitelerinde "cüzdanım çalındı" gibi birçok şikayet başlığı açılmaktadır. Peki, bu durumun arkasındaki temel neden nedir? Neden birçok yatırımcının cüzdanları çalınıyor ve bu hack işlemleri nasıl gerçekleşiyor? Dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir?

Metamask ve Trust Wallet'de Kopyala-Yapıştır Virüsü

Kopyala-yapıştır virüsü, çalışma prensibi olarak oldukça basittir. İlk olarak bilgisayarınıza veya telefonunuza bir şekilde giriş yapar ve beklemeye geçer. Bekleme süresi, herhangi bir kripto para transferi yapana kadar devam eder. Transfer yapacağınız zaman, hedef adresi kopyalama işlemi yaparken devreye girer.

Virüs, sizin göndereceğiniz adresi kopyaladığınızı algılar ve yapıştırma sırasında kendi adresini boş kutuya yapıştırır. Bu şekilde, adresi tekrar kontrol etmezseniz transfer virüsün adresine doğru yönlendirilmiş olur. Bu nedenle, kopyala-yapıştır işlemlerinde adresin son birkaç hanesini mutlaka kontrol etmeniz önemlidir. Eğer değişiklik yoksa, güvenle devam edebilirsiniz.

Metamask ve Trust Wallet cüzdanlarınızı bu yöntemlerle güvence altına alabilirsiniz. Bilmediğiniz ortamlardan transfer işlemleri yapmamaya ve güvenmediğiniz uygulamaları sistemlerinize yüklememeye dikkat edin.

Android ve iOS Farkı

Metamask ve Trust Wallet gibi cüzdanları genellikle Android veya iOS gibi mobil işletim sistemlerine yükleriz. Bu noktada, iOS kullanıcıları bir adım öndedir, çünkü kapalı kaynak kodlu olduğu için virüs bulaşma olasılığı oldukça düşüktür. Gerçekleşen hack veya çalma işlemlerinin çoğu genellikle Android cihazlarda gerçekleşir.

Android cihazlarında açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için risk daha yüksektir. Virüs bulaşma olasılığı birçok farklı kaynaktan gelebilir. Bu nedenle, Android kullanıcıları daha dikkatli olmalıdır.

Wa-Rez Uygulamaları Virüs Yayıyor

Wa-Rez uygulamaları, ücretsiz maç izleme APK uygulamaları veya reklamsız YouTube gibi uygulamalar olarak adlandırılabilir. Bu tür uygulamalar size ücretsiz hizmet sunarken, kurulum dosyalarındaki virüsler telefonunuzda gizlice çalışmaya devam eder. Kripto cüzdan bilgilerinizi uygulama sahibine ileten ağlar aracılığıyla bu bilgiler ele geçirilir. Bu şekilde tüm bilgileriniz ele geçirilmiş olur. Şu anda en yaygın kullanılan hack yöntemlerinden biridir.

Bu nedenle, telefonunuza APK dosyaları veya bilmediğiniz uygulamalar indirmemelisiniz. Bu tür uygulamalar Play Store'da bile bulunabilir, bu yüzden uygulama yüklerken dikkatli olmanız önemlidir.