Kripto’ya Türkiye’den Güzel Haber !
  • Ahmet G.

Kripto’ya Türkiye’den Güzel Haber !

Kripto Dünya'sında uzun bir süredir tartışılan vergi konusu hakkında bugün yeni bir açıklama yapılmış durumda. Konuyu netleştirmek amacıyla bir komisyon oluşturulmuş ve detaylı araştırmalar yapılmıştı. Şu anda, vergi konusunda bazı söylemlerle ilgili açıklamalar yapılmaktadır.

Önümüzdeki ay Meclis açıldıktan sonra vergi paketlerinden biri olan internet kazançlarına ilişkin vergi paketi Meclis'e sunulacak. Meclis'in bu paketi onaylayıp onaylamayacağı şu anda merak konusu.

Birçok kaynak, "Bu paket Meclis'ten geçerse, internet ortamından elde edilen tüm gelirlerden %15 vergi kesileceği" şeklinde belirtmişti. Ancak merak edilen konu, kripto para borsalarından elde edilen gelirlerin bu vergi paketi kapsamında olup olmadığıydı.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda, yerel ve ulusal medyada bu paketin içinde kripto dünyasından elde edilen gelirlerin yer almadığını gördük. Paketin ayrıntıları, Meclis açıldığında ortaya çıkacaktır.

Peki, bu vergi paketi kimler için geçerli olacak? YouTube üzerinden aktif olarak gelir elde eden herkesin %15 oranında vergi ödemesi gerekecektir. Bu noktada, kazançlarınız banka hesabınıza aktarılmıyorsa ve Google Ads bakiyenizde kalıyorsa vergi kesintisi yapılmayacaktır. Çoğu kişi, verginin doğrudan bankalar aracılığıyla %15 oranında kesileceğini belirtmektedir.

Belirli bir miktarın üzerinde gelir elde eden yayıncılar için ayrı bir vergi yasası veya grup oluşturulacaktır. Bu durumda, şirket kurma zorunluluğunun getirilebileceği düşünülmektedir.

Dijital Vergi Dairesi oluşturulacak ve yüksek gelir elde eden YouTube kanalları takip edilecektir.

İnternet ortamından gelir elde edenler için defter tutma zorunluluğu kaldırılacaktır.

Son dönemde popüler hale gelen karavan turizmi için özel bir vergi getirilecektir.

Bazı bürokratik engeller ortadan kaldırılacaktır.

Paketin genel yapısı bu şekildedir ve sızdırılan içeriden bilgilere dayanmaktadır. Kripto dünyası için ayrı bir vergilendirme düzenlemesi beklemiyoruz. Şu anda tüm yatırımcılar işlemlerini vergi ödemeden kolay bir şekilde devam ettirmektedir. Gelecek yıllarda ülkelerin kripto para dünyasına bakış açısına bağlı olarak farklı kararlar alınabilir. Bu noktada, iktidar değişiklikleri bile birçok kararı etkileyebilir.