Kripto Para Yatırım Türleri
  • Ahmet G.

Kripto Para Yatırım Türleri

Kripto Para Yatırım Türleri Kripto paralar, dijital ortamda kod satırlarıyla oluşturulmuş akıllı jetonlardır. Bu varlıklar, sanal dünyada geleceği inşa etmek için çalışmaktadır. Birçok yatırımcı, kripto para satın alarak uzun vadede saklamak suretiyle yatırım yapmaktadır. Kripto paralar, ani ve sert hareketlerinden dolayı kısa ve orta vadede hem yüksek kazançlar hem de yüksek kayıplar yaşatabilirler.

Kripto yatırımları üç farklı seçenek üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu seçenekler soğuk cüzdan, sıcak cüzdan ve kripto para fonlarıdır. Yatırımcılar istedikleri alanlarda yatırımlarını gerçekleştirebilirler. Şimdi bu alanları daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Sıcak Cüzdan Nedir? Sıcak cüzdanlar, kripto varlıklarınıza kolayca erişebileceğiniz ve alım satım işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz borsa yazılımlarından oluşur. Bu cüzdanlar, hisse senedi işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz bir ekosistem sunar. Birden fazla kripto para borsası bu alanda faaliyet göstermektedir.

Kripto para borsaları genellikle aynı temel üzerine kuruludur. Hem yerel hem de yabancı kripto para borsalarına üye olarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye'de Paribu ve BTCTürk gibi yerel firmalar ön plana çıkarken Binance, Gate.io gibi farklı markalar yabancı olarak öne çıkmaktadır.

Sıcak cüzdan üzerinden yatırım yaparken kullanacağınız borsanın güvenilirliğine dikkat etmeniz önemlidir. Aynı zamanda borsanın işlevselliği ve ne kadar fazla yatırımcısı olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır.

Soğuk Cüzdan Nedir? Soğuk cüzdanlar, sahip olduğunuz kripto varlıklarını flash bellek gibi bir cihazda saklamak anlamına gelir. Yani varlıklarınız, herhangi bir borsada değil, cebinizde bulunan flash bellek benzeri cihazlarda saklanır. Bu cihazlara koyduğunuz şifrelerle varlıklarınızı soğuk cüzdandan sıcak cüzdana aktarabilirsiniz.

Soğuk cüzdan seçeneğini tercih eden birçok yatırımcı genellikle uzun vadeli işlemler yapar. Bu nedenle, sıcak cüzdan ortamlarının hacklenmesi veya çökmesi durumunda bu yöntemi tercih ederler. Eğer uzun vadeli yatırımlar düşünüyorsanız, soğuk cüzdan ilk tercihiniz olmalıdır.

Kripto Para Fonları Nedir? Kripto para fonları, şu anda yurt dışında yasal olarak tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu fonlar, varlık şirketlerine yaptığınız yatırımları, kendi alım satım işlemleriyle değer kazandırmaya çalışan sistemlerdir. Türkiye'de kripto paraların tamamen yasal olmadığı bir dönemde olduğumuz için bu tür varlık fonları genellikle mevcut değildir. Ancak ilerleyen dönemlerde yasal hale gelmesi durumunda, bankaların da bu alanda işlemler açabileceği düşünülmektedir.