Güney Kore’den Kriptoya Vergi !
  • Ahmet G.

Güney Kore’den Kriptoya Vergi !

Güney Kore, kripto para birimlerine vergi getirme kararını ertelemeyeceğini ve yakın gelecekte uygulamaya koyacağını duyurdu. Güney Kore meclisinde bulunan vekiller, çoğunluk oyuyla anlaşmaya vararak kripto paralara yönelik vergilendirme işlemlerini ertelememeye karar verdiler. Diğer ülkelerin de kripto para birimleri için yeni düzenlemeler getirdiği bir dönemde, Güney Kore meclisi, kripto para kazancı elde eden yatırımcılardan vergi almayı kesinleştirdi.

Güney Kore, hisse senedi satışlarında olduğu gibi kripto para dünyasında da benzer bir vergilendirme modeli uygulamak istiyor. Paketin içinde yer alan düzenlemeye göre, geliri 2.5 milyon Kore wonunu aşan yatırımcılar %20 oranında vergi ödeyecekler. Muhalefet partisi olan Demokrat Parti, vergi yasasını 2023 yılına kadar erteleme çabası içindeydi ve alternatif yöntemler sunuyordu. Ancak Maliye Bakanı Hong, kripto para vergilendirmesine ilişkin yasa teklifinin en kısa sürede yürürlüğe gireceğini belirtti ve bu tarihi 2022 olarak gösterdi.

Güney Kore, yeni yasalarıyla yatırımcıları korumayı hedefliyor. Bu doğrultuda birçok kripto para borsasına güvenlik koşullarını yerine getirme çağrısı yaptı. Şu anda mevcut 29 kripto para borsasından sadece 5'i istenen görevleri yerine getirebilmiş durumda. Bu durumda yatırımcılar bu güvenilir kripto para borsalarına geçiş yapmayı planlıyorlar.

Güney Kore, Thodex gibi olayların Türkiye'de yaşanmaması için kullanıcılarını koruma altına alıyor. Kripto para borsaları, kullanıcıları güvende tuttuklarını belirterek devlet bankalarında ödenek gösteriyor. Devlet, bu güven ortamını oluştururken aynı zamanda yatırımcılardan vergi almayı hedefliyor. Aslında vergi alma amacı, devletlerin kripto para birimlerinden kazanç elde etmek değil, kripto para borsalarındaki para hareketlerini takip etmektedir. Ne kadar para girişi ve çıkışı olduğunun tespitini yapmaktır. Bu noktada Türkiye Cumhuriyeti'nin de yakın zamanda vergi paketi hazırlayacağı görünmektedir.