Fed’den ‘Kriptoyu Yasaklamayacak’ !

Fed’den ‘Kriptoyu Yasaklamayacak’ !

Fed’den ‘Kriptoyu Yasaklamayacak’ !

Fed, Amerika Temsilciler Meclisi'nin Finansal Hizmetler Komitesi toplantısında, Başkan J. Powell'ın yaptığı açıklamaya göre kripto para birimlerini yasaklamayacaklarını belirtti. Bu açıklama, Amerika'da bulunan kripto para yatırımcıları arasında endişe yaratan bir konuydu. Bazıları, Amerika'nın Çin gibi bir merkez bankasına ait dijital para birimi kullanımında Bitcoin ve diğer kripto paraları engelleyebileceğini düşünüyorlardı.

Başkan Powell, Mayıs ayında yaptığı bir açıklamada dijital bir ABD para biriminin var olması durumunda, stabilcoinlere ve kripto para birimlerine ihtiyaç olmadığını ifade etmişti. Ancak daha sonra Powell, bu söylemlerinin dikkatsizce olduğunu iddia etti ve herhangi bir kripto paranın yasaklanmayacağını, ancak stabilcoinlerin düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Stabilcoinler, para piyasası fonları veya banka mevduatları gibi işlev görebilen, ancak düzenleyici çerçeveden biraz daha dışarıda olan kripto varlıklardır. Powell, stabilcoinlerin düzenlenmesinin uygun olduğunu vurguladı.

Çin Merkez Bankası'nın kripto para birimlerine yaklaşımı, Amerika'daki Fed Başkanının açıklamasına benzerlik gösteriyor. Çin, bir süredir merkez bankası dijital para birimini test etme pilot aşamasında bulunurken, kripto paraların ticaretini, yatırım aracı olarak kullanılmasını ve işlem yapılmasını yasaklamıştı.

Bu haber üzerine Çin'deki kripto borsaları yeni üyelik kayıtlarını durdurdu ve kripto madencilik havuzu sağlayıcıları da kripto paralar için havuz sistemlerini durdurma kararı aldı.

Ayrıca, BTC ve diğer kripto para birimleri değer kazanmaya başladığından, kripto para piyasası Powell'ın açıklamasını olumlu bir haber olarak değerlendirdi ve memnuniyetle karşıladı. Fed Başkanının önceki açıklamasını netleştirmesinden sadece bir gün sonra, BTC fiyatı yaklaşık 47.900 ABD Dolarına yükseldi ve bu fiyat üzerinden işlem gördü.

BTC (Bitcoin) değeri olumlu haberlerin etkisiyle ani bir yükseliş trendine girdi. Anlık olarak 49.000 ABD Doları seviyelerinde işlem görmeye devam etmektedir.