Dag Nedir ?

Dag Nedir ?

Dag Nedir ?

DAG, Directed Acyclic Graph (Yönlendirilmiş Döngüsüz Graf) kavramının kısaltmasıdır. DAG, kripto para dünyasında yeni bir ağ yapısı olarak kullanılmaktadır. Blockchain'den farklı olarak, DAG ağı doğrusal bir yapıya sahip olmayıp daha dallanmış bir yapıya sahiptir.

Blockchain ağları lineer bir şekilde ilerlerken, onaylanmış bir zincirin sonuna yeni bir halka ekleyerek devam eder. Ancak DAG'da, işlemler birbirleriyle bağlantılı olarak ilerler ve belirli bir zincir yapısı takip edilmez. Emin olduğu işlemleri takip ederken sağ ve soldan bağlantılar oluşturarak daha hızlı ve kolay bir şekilde işlem tamamlanır.

DAG ağı, madencilere dayanmayan bir yapıya sahiptir. Transfer işlemlerinde onaylamak için madenciler yerine işlemler birbirleriyle bağlantılıdır. Bu nedenle DAG ağındaki işlemler için gaz ücreti (transfer ücreti) ödenmez. Ancak, DAG ağındaki projeler, istedikleri takdirde komisyon gibi başka ücretler talep edebilirler.

Vite Coin, DAG yapısını kullanan bir kripto paradır. Singapur merkezli olan Vite Coin, kendi cüzdan uygulamasına sahiptir. Şu anda piyasa değeri 0,12 dolar civarındadır. Henüz tüm yazılımlar tamamlanmadığı için reklam yapma aşamasına gelmemişlerdir. Binance borsasında aktif olarak işlem görmektedir. Vite Coin'in gelecekte büyük bir potansiyele sahip olabileceği düşünülmektedir.

DAG teknolojisi, bazı projelerde daha hızlı ve ölçeklenebilir işlemler sağlama potansiyeli nedeniyle gelecekte kripto para dünyasında daha fazla ilgi görebilir. Ancak, her projenin farklı özelliklere sahip olduğunu ve yatırım yapmadan önce detaylı araştırma yapmanın önemli olduğunu unutmayınız.