Coin Borsası Nedir ?
  • Ahmet G.

Coin Borsası Nedir ?

Coin borsaları, insanların madencilik veya diğer kaynaklardan elde ettikleri coinleri istedikleri fiyattan alıp satabildikleri platformlardır. Bu borsalarda yatırımcılar güvenilir ve beğendikleri coin borsalarında işlemler yaparak kazanç elde ederler. Kripto para ilk ortaya çıktığında, insanlar coinlerini soğuk cüzdanlarda saklamaktaydı. Ancak güvenilir borsaların varlığı sayesinde artık coin borsaları soğuk cüzdan kullanımının yerini almış durumdadır.

Coin borsalarının çalışma prensibi oldukça hızlı ve ani şekilde gerçekleşir. Özellikle 70.000 TL'nin üzerinde etkili olan bu borsalarda yapılan işlemler, spot cüzdan bakiyesinin hızla değişmesine neden olur. Yatırımcılar, ellerinde bulunan coinleri satarak kar elde etmeyi amaçlarlar. Bu yatırımlar uzun veya kısa vadeli olarak gerçekleştirilebilir. Coin borsası, tecrübeli yatırımcılar için karlı bir ortam sağlarken birçok yatırımcı da kısa vadeli işlemler yapmayı tercih eder.

Coin borsaları, çeşitli şirketlerin bulunduğu ülkelerde veya nadiren başka ülkelerde halk tarafından coinlerin alınıp satıldığı bir platform olarak ortaya çıkmıştır. Başlangıçta bu işlemler kağıt üzerinde yapılırken teknolojinin gelişmesiyle birlikte sanal yani online olarak gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Coin borsaları da aynı şekilde çalışır ve çeşitli şirketlerin oluşturduğu platformlardır. Bu borsaların yazılımsal yapısı genellikle aynı olsa da görsel olarak farklılıklar gösterebilir. Coin borsaları, BEP2, BEP20, ERC20, TRC20 gibi farklı ağları kullanarak işlem yaparlar. Bu ağlar aracılığıyla transferler gerçekleştirilir.

Coin borsalarının amacı, insanların hızlı ve güvenilir bir şekilde ellerinde bulunan coinleri transfer etmelerini, alım-satım işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlamaktır. Ayrıca büyük yapıya sahip borsaların, örneğin Binance gibi, pool işlemlerinden kazanılan coinleri de borsaya aktarmanıza olanak tanır. Coin borsaları, soğuk cüzdan yönteminden uzaklaşarak anlık al-sat işlemleriyle kazanç elde etmeyi ve aynı zamanda borsalardan da kar sağlamayı amaçlar. Güvenilir ve güvenlik açıkları olmayan coin borsaları günümüzde hala aktif olarak işlem yapmaktadır.