Bitcoin Madencileri Rotayı ABD’ye Çevirdi

Bitcoin Madencileri Rotayı ABD’ye Çevirdi

Bitcoin Madencileri Rotayı ABD’ye Çevirdi

Çin'in kripto para madenciliğini ve işlemlerini kısıtlamaya yönelik kararları, kripto para madencilerini faaliyetlerini başka ülkelere taşımaya zorlamıştır. ABD ve Kanada gibi ülkeler, madencilerin yeni destinasyonları olarak öne çıkmaktadır.

Çin'deki madenciler, hükümetin kısıtlamalarının ardından faaliyetlerini başka ülkelere taşımaya başlamıştır. Cambridge Üniversitesi tarafından hazırlanan Bitcoin Madencilik Haritası'na göre dünyadaki bitcoin madenciliğinin neredeyse yarısı Çin'de gerçekleşmektedir. Ancak Çin'deki kısıtlamaların ardından bu oran düşmüş ve madenciler rotalarını başka ülkelere çevirmiştir.

Bu durum, Bitcoin'in "hash oranına" da yansımıştır. ABD, yaklaşık %17'lik oranla Bitcoin madencilerinin en yoğun olduğu ikinci ülke konumundadır. Teksas eyaleti, zengin enerji kaynakları, düşük enerji fiyatları ve kripto paraya olumlu yaklaşımıyla madenciler için ideal bir destinasyon olarak öne çıkmaktadır.

Çin'deki madenciler, ABD'deki madencilik hizmeti sağlayan firmalarla iletişimlerini artırmaktadır. Örneğin, Çinli madencilik şirketi BIT, Teksas'ta 25 milyon dolarlık yatırımla veri merkezi kurmayı planlamaktadır.

Madencilerin göçünün anlık olmayacağı ve biraz zaman alacağı belirtilmektedir. Makinelerin Çin'den çıkarılması veya tasfiye edilmesi gerekmektedir.

Uzmanlar, kripto paraların Çin'deki yetkilileri rahatsız eden kontrol edilemez doğası ve çevresel etkileriyle ilgili soruların, kripto para madenciliği yoğunlaştıkça ABD'de de gündeme gelebileceğini ifade etmektedir. Ayrıca bazı uzmanlar, madencileri teşvik etmek için özel ekonomik bölgelerin ortaya çıkabileceğini savunmaktadır.

Çin'de Bitcoin madenciliği yapan Compass Mining Kurucu Ortağı Thomas Heller, Çin'in Bitcoin'i bir tehdit olarak gördüğünü söylemektedir. Heller, Çin'deki madencilerin farklı yerlere göç ettiğini ve ABD ve Kanada gibi Kuzey Amerika ülkelerinin en çok tercih edilen yerler olduğunu belirtmektedir. Ancak makinelerin ev sahipliği için sınırlı altyapının bulunduğu bir zorluk olduğunu ifade etmektedir. Teksas, Georgia ve Güney Karolina gibi yerlerde birçok maden çiftliğinin genişlediği ve diğer seçeneklerin de göz önünde bulundurulduğu söylenmektedir. Kanada ise popüler bir yer olarak öne çıkmaktadır.