Binance, Rusya'da Kripto Para Hizmetini Sonlandırıyor

Binance, Rusya'da Kripto Para Hizmetini Sonlandırıyor

Binance, Rusya'da Kripto Para Hizmetini Sonlandırıyor

Binance, dünyanın en büyük kripto para borsası olarak bilinen platform, Rusya pazarındaki faaliyetlerini sonlandırma kararı aldı. Bu karar, Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketini kabul etmesiyle birlikte gerçekleşti. Buna göre, Binance artık Rus müşterilere P2P (kişiden kişiye) hizmeti aracılığıyla ABD doları, Euro ve Ruble ile işlem yapma imkanı sunmuyor.

Forbes Russia'nın bir şirket sözcüsüne dayandırdığı habere göre, bu önlem özellikle arbitraj işlemcilerini ve SWIFT (Uluslararası Finansal İletişim) transferlerini alternatif olarak P2P platformunu kullanan kullanıcıları etkilemektedir. Ancak diğer kullanıcılar için etkisi daha az olabilir. Binance, Rus kullanıcılarını daha önce Nisan 2021'de kısıtlamıştı.

Rusya'ya yönelik yaptırımların amacı, ülkenin ekonomisini zayıflatmaktır. Bu kapsamda gaz ve petrol ithalatı durdurulmuş, Rus bankaları SWIFT sisteminden çıkarılmış ve bazı oligarkların varlıkları dondurulmuştur. Bununla birlikte, yaptırımların hedefine tam olarak ulaşıldığı söylenemez. Geçen yıl ekonomik faaliyetler düşüş gösterdikten sonra, Uluslararası Para Fonu 2023 için %0,2'lik bir büyüme tahmini yapmıştır.

Kremlin ise yaptırımları aşmak için blok zinciri teknolojisine başvurmaktadır. "CELLS" adlı pilot proje ile DLT (Dağıtık Defter Teknolojisi) tabanlı bir SWIFT alternatifi oluşturma çalışmalarına devam eden Kremlin, ayrıca kendi dijital merkez bankası para birimini geliştirme konusunda öncülük etmektedir. Bu şekilde yaptırımlara karşı direnme ve finansal bağımsızlığını koruma amacı gütmektedir.